İNSAN-BİLGİSAYAR ETKİLEŞİMİ
  EN
   
HUMAN-COMPUTER INTERACTIONKullanışlılık Laboratuarı

Bu labaratuvar, Prof. Dr. Servet Bayram'ın başkanlığında AEF BÖTE Bölümün'de, alt yapı projesi olarak 2009 yılında kurulmuş ve onun kontrolünde, 2015 yılında emekli olana kadar faal bir şekilde kullanılmıştır. Labaratuvarın sorumluluğu 2015 yılında Prof. Dr. Servet Bayram'ın asistanı Esad Esgin'e teslim edilmiştir.

Laboratuar, kullanılabilirlik (usability) testleri için dizayn edilmiştir. Laboratuarlarda kullanıcıların bulunduğu test odası ve testi düzenleyenlerin bulunduğu operatör odası olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kullanıcıların test sırasında gözlemcileri görmemesi için operatör odası ile test odası tek yönlü bir ayna (one way mirror) ile ayrılmıştır.  Çalışmalar esnasında, ışıklandırma dimmer kontrol üniteleri ayarlanabilir hale getirilerek uygun ışıklandırma ortamı sağlanmaktadır. Testler sırasında değişik kameralar, mikrofon ve hoparlörler aracılığıyla ses ve görüntü kaydı alınmakta, alınan veriler özel Noldus observer ve u-log yazılımları aracılığı ile sistemde tutulmaktadır.  SMI Göz-izleme (eye-tracking) cihazı ile göz hareketleri ile ilgili bilgiler kaydedilmektedir. Kaydedilen veriler İnsan Bilgisayar Etkileşimi çalışmaları için hazırlanmış özel yazılımlarla değerlendirilmektedir.

İnsan Bilgisayar Etkileşimi laboratuarlarında ses ve görüntü kaydı tavana monte edilen dome tipi kameralar ve profil görüntüsü alan ayaklı kameralar ile gerçekleştirilebilmektedir. Laboratuarda test sırasında kullanıcının dikkatini dağıtabilecek unsurların en aza indirgenebilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Operatör odası ile test odası arasında ses yalıtımı sağlanmıştır. Özel güvenlik sorgu odalarında kullanılan yalıtım tekniği ile test odası dış çevreden tümüyle soyutlandırılmıştır.  Sesli iletişim çift yönlü mikrofonlar ve hoparlörler aracılığıyla sağlanmaktadır. Ses ve video kayıtlarının değerlendirilmesi aşamasında video ve ses mikserleri Noldus programı entegrasyonu içinde kullanmaktadır.

 

| 2011 © Marmara BÖTE All rights reserved by Prof. Dr. Servet BAYRAM |