İNSAN-BİLGİSAYAR ETKİLEŞİMİ
  EN
   
HUMAN-COMPUTER INTERACTION


  • Kameralar:Test odasında kullanıcının yüzünü, klavye kullanımını ve davranışlarını gösteren hareketli kameralar bulunur.

  • Göz İzleme cihazı ve Test Bilgisayarı:Kullanıcının testi gerçekleştirdiği süre boyunca ekranda nereye, ne kadar süreyle ve kaç kere baktığı hakkında bilgi sağlayan, aynı zamanda göz hareketlerini kaydeden, bu cihazında bağlı olduğu kullanıcının testi gerçekleştireceği bilgisayar aynı zamanda gözlemci odasında bulunan ve kullanıcının ekran görüntüsünü kaydeden diğer bir bilgisayar bulunur.

  • Gözlemci Bilgisayarı:Kontrol odasında bulunur, ekran görüntüsü Morae gibi yazılımlar tarafından ve de kameraların da bağlı bulunduğu bilgisayar tarafından ayrıca kaydedilen bir bilgisayar bulunur.

  • Kontrol Ünitesi:Kameranın aldığı görüntüyle beraber, kullanıcı ve gözlemci bilgisayarlarının ekran görüntülerini gösteren monitöre bağlı, 360 ° dönebilen kameraları kontrol eden kontrol ünitesi bulunur.

  • Mikrofon ve amplifikatör: Kullanıcı ile gözlemci arasında iletişimi gerçekleştirmek için test odasında ve kontrol odasında mikrofonlar bulunur. Ses kayıt çözünürlüğü amplifikatörler aracılığı ile yükseltilir.

  • Ses mixeri:Test odasında ve kontrol odasında bulunan hoparlör ve mikrofonu kontrol eden bir ses karıştırıcı bulunur.

  • Ses yalıtımı: Test esnasında, test odasını istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak ve uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılmalıdır.

Sabit Dome Kamera  

Assmann - DN-16055

 

Dome Kamera Denetleyici

Eneo - SLS-ENEO-EDC-KBD1

 Seyyar Renkli Kamera

 SONY DCR-TRV285E

DIGITAL 8 VIDEO KAMERA

Görüntü Çoklayıcı Cihazı,

Videonics VMMXPRO

Video kontrol Cihazı

 P.I. Engineering, XPS-08-USB-R 

Mikseri ve Amplifikatör  Masa Tipi Gonglu Mikrofon

YAMAHA 312

 

 Masa Tipi Gonglu Mikrofon 

DENIS-508

Stereo Hoparlörler

PHONIC p8-p8a

 

Test Kişisi Bilgisayarı,   

HP KV547EA  

HP L2245wg 22 inç Geniş Ekran 
LCD Monitör

Veri depolama, arşivleme

ve taşıma bilgisayarı,

HP Compaq 6830s 

Dizüstü Bilgisayarı

IP veri anahtarlama sistemi

ATEN-KN2108

Gözlemci ve kontrol bilgisayarı,  

HP KV547EA   HP L2245wg 22 inç 
Geniş 
Ekran LCD Monitör  2 adet

GÖZ IZLEME SIZTEMI

 SMI   IVIEW X™ RED

Kullanılan Yazılımlar:

Senso Motoric Instruments (SMI): İviewX RED 2.5 yazılımı göz izleme cihazının üreticileri tarafından geliştirilmiş, monitör üzerinde bulunan alıcı ve yansıtıcı kızılötesi kameralardan aldığı bilgileri görsel ve sayısal veriler haline dönüştüren, kaydeden ve sonradan bu verilerin analiz edilmesi için çeşitli araçlar sunan bir yazılımdır.

Noldus Observer 9.0:  Gözlemleri bilgisayar diline çevirdikten sonra oluşturduğu bu veriyi işleyerek istatistik çıkaran ve bu istatistiklere bağlı olarak grafikler oluşturan bir programdır. Observer, gözlenen verinin toparlanması, yönetimi, analizi ve sunumu için kullanılan bir yazılımdır. Davranış gelişimi, iletişim, eğitim, dil edinimi, kavrama, psikolojik değerlendirme konularında bilgi toplamada yardımcı olmakla beraber, ürün kullanılabilirliği ve insan-makine etkileşimi değerlendirmede de kullanılan bir programdır.

U-Log : Otomatik olarak kullanıcı-sistem etkileşimini ve klavye-mouse hareketlerini kayıt eden cihazdır.

 

 


 

Başa Dön

 

 
| 2011 © Marmara BÖTE All rights reserved by Prof. Dr. Servet BAYRAM |