Teknofobi Ne Zaman Başlar?

İçinde bulunduğumuz çağın bilişim çağı olduğu su götürmez bir gerçek. Hemen herkesin teknolojinin bir dalıyla ilgilendiği veya ilgilenmek zorunda olduğu günümüzde bazıları, bunu severek yaparken; bazıları içinse bu durum oldukça ürkütücü. Teknolojinin gerisinde kalmış olan kişiler teknofobi adı verilen korkuyla yaşamak zorunda kalıyorlar. Teknofobi olarak adlandırılan bu korku yapılan araştırmalara göre daha ana rahmindeyken baş gösteriyor.

  embrio

İngiltere’nin Bath Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucuna göre bu durum henüz embriyo halinde bulunan bebeğin bünyesinde dahi mevcut olabilmekte.
Bu durumu annenin teknolojiye ilgisiyle orantılayan Bath Üniversitesi araştırmacıları, annenin hamilelik sırasında salgıladığı testosteron hormonu miktarının bunu belirlediğini bulduklarını belirtmekteler. Araştırma sonucuna göre anne hamilelik sırasında testosteron hormonunu bol salgılayacak olursa ilerde çocuğun teknolojiye karşı ilgili olacağını, aksi taktirde teknofobik bir birey meydana geleceğini belirtmekte.